Se Štěpánem Kučerou ze Salonu Práva o netradičním životopisném románu Jezovita Balbinus.
Fokus Václava Moravce se snaží s odborníky odpovědět na otázky: Proč mizí hmyz? Co dokáže, v čem je podobný člověku a proč je pro lidstvo nepostradatelný?
Celý pořad můžete shlédnout zde.
Rozhovor Radima Kopáče o nově vydané beletristické knize Stanislava Komárka.
Rozhovor s Erikem Havlíkem pro instagramové Filozofické drobky z Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity.
Rozhovor s Janou Míčovou pro server iDnes.
Začátkem června napadl v egyptské Hurghadě, v oblíbeném letovisku na pobřeží Rudého moře, žralok ruského turistu. Ten útok nepřežil. Zpráva vyvolala obrovský rozruch, přestože jsou podobné tragédie jen velmi výjimečné a Egypt daleko. „Člověk má prostě v povaze občas se popást na neštěstí jiných,“ říká biolog, antropolog a filosof Stanislav Komárek.
Celý rozhovor zde. Odkaz na rozhovor na idnes.cz.
Rozhovor pořad Alex a host pro Český rozhlas Region si můžete poslechnout zde.
Přednáška z Ekologických dnů Olomouc 2023.
Je betlém bez Ježíška ještě betlémem? Proč náš život v uplynulých měsících nabral tak neskutečné obrátky? Máme před sebou turbulentní fázi dějin a měli bychom si držet klobouky?
Pokračování rozhovoru (Doba je těhotná mnoha věcmi) pro Inovaci Republiky.
První část rozhovoru pro Inovaci Republiky.
Rozhovor pro Souvislosti Plus o současné nelehké době očima odborníků. V pořadu účinkují biolog, filozof a také spisovatel Stanislav Komárek, odborník na hospodářské a sociální dějiny Jakub Rákosník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a environmentální a sociální psycholog Jan Krajhanzl, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
Rozhovor pro časopis Téma o současné situaci a jejich možných důsledcích. Ke stažení zde:
Další debata několika osobností pro Echo 24. Tentokrát o Johannu Georgu Mendelovi a genetice. Ke stažení zde:
Debata (pro Echo 24) o tom, jestli už jsme na konci, nebo už třeba svítá. Ke stažení zde:
Rozhovor pro Inovaci Republiky.
Rozhovor o zajímavých knihách pro Český rozhlas Vltava.
Poslední část rozhovoru pro Rádio Universum z ledna 2022.
Druhá část rozhovu pro Rádio Universum z ledna 2022.
První část rozhovoru pro Rádio Universum z ledna 2022.
To lepší už bylo, příchází placení účtů, ocitáme se stále více v rukou státu. Rozhovor pro časopis Reflex z 21. 2. 2022.
Ke stažení zde:
Západ vkročil do dalšího stadia autolýzy, tj. rozkladu vlastními silami. Je tady vláda medicínsko-průmyslového komplexu, tvrdí biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek. „Metametlou, která je všechny spojuje, jsou moderní média. To je samozřejmě široký pojem – jak která a jak kdy. A která zesilují všechny impulzy ve společnosti, nebo je zesilují selektivně – podle toho, jak to sama vidí,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
Stanislav Komárek pro Deník. Rozhovor je stažení níže:
Čtyři sta let Bohuslava Balbína. Záviděníhodné dílo, nezáviděníhodný osud. Jak obstát v extrémně těžké době a jak předběhnout jiné o dvě století? (Historie.cs o Bohuslavu Balbínovi s Ivanou Čornejovou, Stanislavem Komárkem a Martinem Svatošem)
Vánoce tráví už deset let v temné komoře. „Nemůžu tam jít jindy. O komoru je o Vánocích malý zájem, tak se to hodí,“ žertuje básník, biolog a esejista v Blízkých setkáních. Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Rozhovor Znehybněním společnosti sloužíme smrti vyšel v rámci publikace Pro smrt uděláno: Živé rozhovory o posledních věcech, (Michal Plzák a Lucie Vopálenská eds.), Praha, Kalich, 2021, str. 32 - 62.
Knihu můžete koupit zde.
Rozhovor Devadesátá léta byla báječná léta pro ty, co rádi riskovali vyšel v rámci publikace Proměny světa: rozhovory 50 osobností (Dalibor Balšínek a kol.(ed.), Praha, Echo Media, 2021, str. 401 - 414.
Knihu můžete koupit zde.
Biolog, filozof a spisovatel prof. RNDr. Stanislav Komárek, dr., pro časopis Téma tvrdí, že současné mezigenerační střety jsou umocněné technologií a sociálními sítěmi. Sám je mimochodem nepoužívá. Jak se podle něj v tomhle směru projevila pandemie koronaviru? A proč je vítězem virové krize Čína? Nevzdáváme se pod tlakem politiků příliš snadno svých svobod?
Rozhovor ke stažení zde:
S biologem a filozofem Stanislavem Komárkem o šťourání klackem do zvířat i politiků, kráse prostřednosti, vztazích na dálku a Darwinově genialitě.
Celý podcast se Stanislavem Komárkem pro Aktuálně.cz si můžete poslechnout zde.
Zvítězit v soutěži “Kniha roku” v jedné z největších evropských zemí je jistě velký úspěch nejen autora, ale i celé české kultury. Stane-li se ale stejná věc podruhé, znamená to, že dotyčná země je dotyčným autorem v jistém smyslu posedlá. A právě toto se nyní děje mezi svérázným přírodovědcem, esejistou a spisovatelem Stanislavem Komárkem a Ukrajinou. Po knize “Muž jako evoluční inovace?” se knihou roku v kategorii Sofija (Filosofie, antropologie, psychologie) stala kniha “Evropa na rozcestí”. Dobrý důvod, proč si s autorem pohovořit osobně. Tedy tak osobně, jak jen dnešní doba dovoluje.
Rozhovor si můžete přečíst na stránkách magazínu Univerzity Karlovy Forum zde.
Aktuální rozhovr pro Knižní novinky (roč. 20, č. 1-2), který vychází pod taktovkou Svazu českých knihkupců a nakladatelů si můžete stáhnout zde:
Jestliže dnes často čteme a diskutujeme o relativizaci vědy, měli bychom přinejmenším vědět, čím věda ve skutečnosti je. A v čem se odlišuje od navazujících procesů, které již nemá ve své moci, i když s ní bývají spojovány. Navíc zmíněná relativizace nesouvisí jen s aktuálním děním, neboť je podmíněna daleko starším zklamáním z poznání odvrácené strany technologického pokroku a etickými problémy, provázanými s praktickou aplikací věd. Obojí pak velmi úzce souvisí s pojetím svobody, respektive svobodného života. A právě o těchto tématech budeme v Zátiší hovořit s biologem, filosofem a spisovatelem Stanislavem Komárkem.
Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Na koronavirovou pandemii jsme reagovali značně přehnaně, soudí biolog a filozof Stanislav Komárek. „Jako relativně nejlepší vidím přístup švédský, který každému umožňoval se chránit, ale nedělal celoplošné zásahy. Je to také jediný, který odpovídá duchu západu,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus.
Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Proč se domnívá, že si lidstvo hraje na bohy? O čem pojednává jeho poslední kniha Zápisky z pozdní doby? A co mají společného biologie a filosofie? Moderuje Marta Marinová.
Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Přišel do redakce Reportéra a od první minuty sázel jednu zajímavou větu za druhou, Podcast ke stažení zde.
Rozhovor pro DVTV s Danielou Drtinovou je ke shlédnutí zde.
Koronavirus, poslední kniha Zápisků z pozdní doby i důvody pro ukončení psaní sloupků do novin. Rozhovor pro Lidové noviny je ke stažení zde:
Měsíce trvající pandemie nám převrátila život na ruby. Rozhovor pro časopis Téma si můžete stáhnout zde:
Každá věc má svou spravedlivou cenu, říká Stanislav Komárek pro Echo. Rozhovor si můžete stáhnout níže:
Rozhovor pro ukrajinský časopis Zbuč si můžete přečíst zde.
Rozhovor pro ukrajinský časopis Kul´tura i žittija" ke stažení níže:
Memoáry Města a městečka se umístily na 6. - 10. místě v anketě Kniha roku Lidových novin. Text od Jiřího Peňase si můžete stáhnout níže:
Recenzi na nově vydané memoáry od Jiřího Peňase pro Echo si můžete stáhnout níže:
Stanislav Komárek napsal svébytné dvoudílné memoáry Města a městečka (Academia 2019). Autor se narodí až na straně 145 prvního dílu. Přečtěte si nový rozhovor, který pro Salon vedl Štěpán Kučera.
Celý rozhovor je ke stažení zde:
Když zmizí víra v Boha, zbývá jen strach, co přijde. Přečtěte si nový rozhovor Josefa Hympla se Stanislavem Komárkem pro časopis Téma.
Celý rozhovor je ke stažení zde:
Ve středověku bych skončil v poustevnické sluji, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo Stanislav Komárek.
Celý rozhovor je ke stažení zde:
V rozhovoru pro Interview se Stanislav Komárek ohlíží za osudovými momenty svého života.
Celý rozhovor ke stažení v pdf:
Evropa v podobě, jakou známe, končí. Tvrdí to biolog a filozof STANISLAV KOMÁREK a v rozhovoru pro magazín Víkend vysvětluje proč.
Celý článek ke stažení v pdf: